miercuri, 3 aprilie 2013

Diverse website-uri induc in eroare, utilizând ca siglă identitatea și/sau logo-ul blogului HD Satelit

Ne disociem in mod public de websiteurile care au furat identitatea blogului si comunitatii noastre HD Satelit. Am decis astazi 3 aprilie 2013 sa publicam aceasta declaratie, intrucat numarul website-urilor care folosesc aceasta practica a crescut prea mult.

Atragem atentia cititorilor noștri si oricarei persoane fizice sau juridice interesate ( inclusiv autoritati si organizatii publice ) ca HD Satelit are o adresa web de forma:

http://hdsatelit.blogspot.com, http://hdsatelit.blogspot.ro ( UPDATE: acum este https://www.hdsatelit.com/ ), care respecta formula:

http://hdsatelit.blogspot.** ( de exemplu hdsatelit.blogspot.hu) , http://hdsatelit.blogspot.***, http://hdsatelit.blogspot.**.** ( de exemplu http://hdsatelit.blogspot.co.uk ), si toate domeniile in functie de diversele tari de unde este accesat blogul, conform politicii multidomain recent introduse de Blogger.


UPDATE 2021: Adresa actuala este https://www.hdsatelit.com/.

Orice alt website care foloseste, ca denumire sau siglă,  numele, grafica ( inclusiv banerul ) sau logo-ul copiate de pe http://hdsatelit.blogspot.** (UPDATE: https://www.hdsatelit.com/ ) nu face altceva decat furt de identitate, incercand sa atraga vizitatori si clienti care confundă respectivele websiteuri cu blogul nostru.

De asemenea, in ultimul timp au fost lansate mai multe websiteuri si forumuri care au denumirea de HD Satelit. Va anuntam ca ne disociem si de acestea, neavand nici o legatura cu domeniile respective.


Dar sa expunem situatia mai detaliat, ca sa nu apara confuzii:

1. De exemplu un site se foloseste de identitatea noastra vizuala pentru a induce in eroare pe clientii lor si pentru a creste vânzarile sale. Administratorul acelui website nu a raspuns la cererea noastre in care solicitam stoparea acestei practici de copiere si republicare a logo-ului nostru in locul logo-ul websiteul dumnealui. Blogul personal HD Satelit nu vinde nici servicii, nici produse, nu este magazin online si nici asociat cu vreun magazin online din Romania sau din alta tara. HD Satelit nu este o afacere, ci un blog personal, si nu este asociata cu nicio afacere, chiar daca unii încearcă sa profite de utilizarea imaginii publica a HD Satelit.

2. Un alt exemplu este un forum international, in care unul dintre administratori ne copiaza sistematic articole de aici de pe HD Satelit, si le reposteaza COPY-PASTE ( bineinteles, fara nici un fel de sursa ) la sectiunea in limba romana a respectivului website. Cand s-a solicitat incetarea acestei practici, unul dintre administratorii de pe website-ul respectiv i-a dat ban definitiv solicitantului, cu motiv "No reason". Am inteles ulterior ca banul a fost pentru postarea linkurilor sursa ale articolelor, care a fost considerat spam, conform regulamentului reespectivului forum. Ne disociem si de respectivul forum si practicile acestuia. Acest forum NU facea niciun furt de identitate, doar copia articole. Dorim sa multumim unui coleg de hobby care ( pe alt forum ) a atras atentia respectivului pentru practicile nepotrivite.

3. Alte siteuri ( 3 la numar ) copiaza toate articolele complet, folosindu-se de RSS Agregatoare performante, care scaneaza blogul nostru si extrag continutul complet din pagina, chiar daca RSS-ul oferit de HD Satelit este pe scurt. Ne disociem si de aceste siteuri care copiaza articole de la noi prin metoda RSS Agregator, in asa fel incat sunt copiate si fotografii cu  watermark HD Satelit sau expresii care aduc in confuzie cititorii websiteului respectiv ( de exemplu: "Astazi va prezentam pe HD Satelit..."), fara a preciza ca respectivul articol a fost copiat din comunitatea noastra, precizare care ar elimina aceasta confuzie (sau nici eliminand respectivele referiri care pot crea confuzie ).

Acestea sunt doua exemple doar, lista este mai mare. Nu vom posta adresele respectivelor websiteuri.

Multumim tuturor administratorilor respectivelor websiteuri ca ne apreciaza munca, dar le recomandam in mod public sa inceteze copierea logoului nostru sau sa modifice partial articolele copiate prin metoda copy-paste ( macar referirile la HD Satelit si numele articolului ), incat sa nu mai existe aceasta confuzie.  De asemenea, rugam sa nu mai fie copiate prin RSS Agregator tot blogul, creinadu-se clone ale HD Satelit pe unele siteuri Wordpress. Sau eventual sa posteze sursa pentru a evita confuziile, dar nu aceasta e prioritatea si nu dorim sa fim promovati pe aceste websiteuri.

Rugam public inca o dată pe administratorii respectivelor website-uri să înceteze aceasta practică de furt de identitate. Aceasta reprezinta o etapă premergătoare de bun-simț si rezolvare amiabilă.

Prin aceasta scrisoare deschisa, pe care o declaram adresata si catre autoritatile publice din Romania si internationale, ne disociem total de practicile website-urilor respective.

UPDATE 15.04.2013

Iata ca pana la urma s-a ajuns la o rezolvare ( si in special la o intelegere de comun acord pentru respectivul forum de la punctul 2), asa cum este omenește normal.

1. In situatia de la punctul 1, administratorul nu a sters LOGO-ul, dar a fost sters site-ul sau i-au schimbat adresa. Pentru eliminarea confuziei, am modificat totusi bannerul nostru HD Satelit.

2. In situatia forumului care copia articole, am inteles ca politica forumului este de a nu mentiona link-uri si nici text cu sursa. Administratorii au avut bunăvoința si si-au luat angajamentul sa nu mai aduca atingere blogului HD Satelit. De asemenea, dumnealor au sters toate articolele copiate prin metoda copy-paste. Prin aceasta au dat dovada de o mare calitate umană, pe care o apreciem, le multumim pentru gestul facut si le dorim in continuare mult succes cu forumul, mai ales ca sunt colegi de hobby.

3. Punctul 3 ( cu cele 3 siteuri pe platforma Wordpress, care copiau articole prin RSS ) a fost rezolvat fara bunavointa administratorilor respectivelor 3 siteuri. Din aceasta cauza am fost obligati sa oprim functionalitatea atat de utila a RSS-ului de pe blogul nostru.

Asadar, multumim tuturor pentru intelegere si colaborare, mai ales celor care au dovedit ca au bun-simt, cum a fost forumul de la punctul 2. Ar trebui si altii sa le urmeze exemplul.


14 comentarii despre subiectul „Diverse website-uri induc in eroare, utilizând ca siglă identitatea și/sau logo-ul blogului HD Satelit”:
Anonim

Oricum aici ma uit in fiecare zi .Sunteti cei mai BUNI

Romanian Dreambox Info

Inregistrati-va ca, marca si veti putea sa va solicitati toate drepturile ce va revin prin copyryght , totodata , atunci cand inregistrati un domeniu si sunteti siguri ca, acesta va avea succes, aveti grija sa va cumparati si restul terminatiilor, ex: .com , .info, .eu , etc. aceste domenii le puteti folosi ca redirectionale catre domeniul mama respectiv .ro , si ar fi bine sa va folositi de:

- DMCA sau DMCA Notice ((Digital Millennium Copyright Act))
- Copyright Infrigement

Mult succes in promovarea acestui blog, aveti stiri si noutati destul de bune si corecte si va apreciez modul in care va informati intotdeauna cititorii fideli, la mai mare!

Adrian C

Eu unul doresc sa va multumesc ca existati,aici am primit ajutorul de care aveam nevoie si tot aici, poate am plictisit pe toata lumea,cu intrebarile unui boboc am primit raspunsuri cu calm si buna vointa,am incercat si in alta parte si nu am primit raspuns. Cu mult RESPECT

Administrator

Multumim pentru aprecieri si sfaturi tuturor.

Nu conteaza ca se mai copiaza articole.

Ce ne intereseaza e sa nu mai fie confundate respectivele websiteuri cu comunitatea noastra de aici.

Anonim

Cat de redusi pot sa fie unii sa nu fie in stare sa isi faca in 30 de minute un logo sau un banner ?? Si un copil poate sa il faca ! Eu cred ca sunt cu intentie copiate sa se faca o atare confuzie.

Si hostingurile alea de le tin sunt de 2 lei daca nu au masuri la astfel de atentionari. E clar ca asta fac vor confuzie si hostingul ii sustine. Maine imi fac si eu un site si ii pun numele ProTv si logoul Protv si scriu la descriere ca e siteul oficial Pro Tv. Ce țară si oameni de.... Ce hosting au aia, sa imi fac si eu la ei situl sa nu accepte reclamatii de la nimeni? :))))))

Administrator

Sunt hostinguri din strainatate, nu romanesti. Cum am mai spus, e o practica generala ca se copiaza articole si informatii si aceasta am ajuns la concluzia ca nu e deloc o problema aceasta practica, informatia trebuie sa circule.

Ce deranjeaza sunt expresii de genul "Va prezentam aici pe HD Satelit..." ( copy-paste cu articolul de aici de pe blog) si mai ales cei care copiaza logoul si bannerul si incearca sa induca faptul ca apartin de HD Satelit.

Romanian Dreambox Info

Cu atat mai mult ca, sunt forumuri straine , folositi cu incredere:

- DMCA sau DMCA Notice ((Digital Millennium Copyright Act))
- Copyright Infrigement

Cautati cele 2 in pagina de jos a forumului respectiv ori dati cautare cu google asa:

Copyright Infrigement xxxxxx

Unde xxx este numele forumului , veti vedea ca, o sa reusiti sa indepartati tot ceea ce a fost copiat.

Succes!

Anonim

ce maaaa va ofticat ca sint smeker ducetuva in boschet voi muncit ca prostu eu cistig 1-0 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
daten gatiii matiiii

Anonim

si tu asta cu romania dreamfox info ce te bagi ca musca

Cristi

Anonim de mai sus, la modul cum vorbesti, tu nu esti administrator pe un astfel de forum sau site.

Poate doar un amic sau simpatizant ceva de genul de-al dumnealor.

Asadar, tu esti cel care "se baga ca musca".

Eu zic sa comuti din nou pe canalul de desene animate si sa nu te implici in discutii unde nu e locul tău.

Administrator HD Satelit

Iata ca pana la urma s-a ajuns la o intelegere, asa cum este omeneste normal.

1. In situatia de la punctul 1, administratorul nu a sters LOGO-ul, dar a fost sters site-ul sau i-a schimbat adresa. Pentru orice eliminare de confuzie, am modificat bannerul nostru.

2. In situatia forumului care copia articole, am inteles ca politica forumului este de a nu pune link si nici text cu sursa. Administratorii au avut bunavointa si si-au luat angajamentul sa nu mai aduca blogului HD Satelit. De asemenea, au sters toate articolele copiate prin metoda copy-paste. Prin aceasta au dat dovada de o mare calitate, pe care o apreciem, le multumim pentru gestul facut si le dorim in continuare mult succes cu forumul, mai ales ca sunt colegi de hobby.

3. Punctul 3 ( cu cele 3 siteuri pe platforma Wordpress care copiau articole prin RSS ), a fost rezolvată fara bunavointa administratorilor respectivelor 3 siteuri de Wordpress. Din aceasta cauza am fost obligati sa oprim functionalitatea atat de utila a RSS-ului de pe blogul nostru.

Asadar, multumim tuturor pentru intelegere si colaborare, mai ales celor care au dovedit ca au bun-simt, cum a fost forumul de la punctul 2. Ar trebui si altii sa le urmeze exemplul de buna-cuviinta.

Romanian Dreambox Info

Este bine cand totul se termina cu bine!

Romanian Dreambox Info

Iata ce primesc pe e-mail de la cineva suparat de aceasta situatie:

"Date: Sun, 14 Apr 2013 13:14:44 -0700
From: *******@yahoo.com
To: *******@hotmail.com

ba tu cu gogomann ala stiti sa inchidetii siturile la oamenii,cind va spun adevarul,probabil suntetii platitii pt asta:

Administrator HD Satelit

Ideea e ca administratorii de pe respectivul forum de la punctul 2 au dat dovada de buna colaborare si au sters articolele si îi felicit inca o data pentru aceasta.

Probabil respectivul care ti-am trimis mesajul e altcineva si se referea la unul dintre site-uri de Wordpress care foloseau RSS Agregator.

Sau si mai probabil e de la cel care a repostat logo-ul si bannerul nostru, in ideea de a a parea asociati HD Satelit, desi dumnealor efectuau activitati contrare legilor române. Despre acel site am aflat de la un cititor anonim, care a postat un comentariu in care ne intreba daca sigur ne apartin "serviciile" respective, ca daca am fi tot noi ar avea incredere. Bineinteles ca i-am explicat respectivului cititor anonim ca este un furt de identitate, apoi am sters dupa o perioada comentariile, pentru ca nu corespundeau politicii siteului nostru, care se gaseste in Disclaimer in footer si pe care o aplicam fara derogare la orice comentariu. Apoi am contactat pe respectivul administrator ( prin metodele de comunicare puse de dumnealui pe acel website ) in ideea sa stearga logo-ul de pe acel site, dar ne-a ignorat. Putea pur si simplu sa pun alt banner, era destul de simplu de facut.

Totusi e bine ca s-au rezolvat aceste confuzii si ca o completare la ce spuneti si dvs, stimate cititor, totul e bine când oamenii sunt... oameni.

Vom dezactiva postarea de comentarii la acest articol, subiectul fiind closed deja.

Multumim tuturor pentru intelegere.

Top 5 articole în ultimele 7 zile