Canal+ a prezentat pe 11 martie 2026 un plan de redresare pentru MultiChoice, după ce grupul francez a spus că operatorul african a intrat într-un ciclu negativ care a început în 2023. Miza este creșterea numărului de abonați, o ofertă comercială mai ușor de înțeles și costuri mai bine ținute sub control, ca să fie inversată scăderea recentă a businessului de pay-TV din Africa.
| Canal+ pregătește schimbări pentru MultiChoice și serviciile sale de streaming (imagine generată digital) |
Canal+ a pus această schimbare pe seama mai multor lovituri venite aproape în același timp: devalorizarea monedelor, inflația, penele de curent, costurile mai mari pentru conținut și eșecul scump al Showmax. În cifrele publicate de MultiChoice, presiunea s-a văzut clar în bază de clienți, care a coborât la 14,5 milioane de abonați activi la finalul exercițiului 2025, față de 15,7 milioane în anul precedent. Din acest total, 7,0 milioane erau în Africa de Sud și 7,5 milioane în restul Africii subsahariene.
Pe partea de conținut, Canal+ spune că vrea să pună laolaltă ce are mai bun din propriul grup și din MultiChoice. Aici intră sportul, canalele locale, producția locală și parteneriatele internaționale, cu fotbalul rămas în prim-plan, dar nu singurul atu. În documentele grupului apare și ideea unei baze mai largi de conținut, cu peste 100 de canale locale și peste 100 de canale internaționale, plus aproximativ 10.000 de ore de filme, seriale și emisiuni produse în fiecare an. Pentru piețele africane, partea locală contează mult, fiindcă aici oamenii nu aleg doar după nume mari, ci și după programe care le sună familiar.
A doua piesă a planului este simplificarea ofertei. Canal+ spune că actuala structură are prea multe variante, prea multe puncte de preț, prea multe decodoare și prea multe branduri care se suprapun. Asta nu ajută nici clientul, nici echipa de vânzări. Ideea este să apară pachete mai clare și mai ușor de prezentat, iar brandurile principale să fie folosite mai bine. În termeni practici, abonatul ar trebui să înțeleagă mai repede ce primește, iar compania să piardă mai puțin timp încercând să explice diferențele dintre oferte aproape identice.
Pentru relansarea abonărilor, Canal+ vrea să bage în 2026 în jur de 100 de milioane de euro în redresare. Banii trebuie să reducă pragul de acces pentru noii clienți, prin subvenționarea și standardizarea receptoarelor și a antenelor satelit, dar și prin extinderea rețelei de vânzare. Canal+ a spus și că, pe piețele sale, există acum cam de 3,5 ori mai multe puncte de vânzare per gospodărie electrificată decât în piețele MultiChoice, iar diferența asta este una dintre cele mai clare zone pe care grupul vrea să le recupereze.
La fel de importantă este partea de execuție. Canal+ vorbește despre disciplină operațională, măsuri anti-piraterie, o execuție mai bună și costuri mai strânse. În prezentarea de la începutul lui 2026, grupul a arătat și că dispune deja de peste 32.000 de puncte de vânzare, pe care vrea să le folosească mai eficient în Africa. Asta spune, de fapt, că nu e vorba doar de marketing, ci și de felul în care compania își organizează distribuția, achizițiile, infrastructura și echipele din teren, ca să nu mai piardă impulsul exact unde ar trebui să câștige teren.
Una dintre cele mai vizibile decizii din acest reset este închiderea Showmax. Pe 5 martie 2026, Canal+ a anunțat că serviciul va fi oprit după o analiză completă a activității de streaming, iar motivul invocat a fost că pierderile anuale au devenit imposibil de susținut. Grupul a spus și că nu vor exista disponibilizări ca urmare a acestei decizii, iar conținutul și funcțiile vor fi mutate spre alte platforme. Canal+ insistă însă că nu se retrage din zona OTT, ci vrea să construiască o strategie de streaming ambițioasă pe propria platformă, una pe care o controlează integral.
Oferta ar trebui să fie mai ușor de înțeles, intrarea în serviciu să coste mai puțin la început, iar conținutul să fie împins mai clar spre sport, producții locale și streaming pe platforma proprie a grupului. Canal+ spune că a început deja munca asta și că vrea să readucă MultiChoice la creștere profitabilă, după o perioadă în care scăderea clienților și costurile mari au tras foarte tare în rezultat.
Surse: 2025 Full Year Preliminary Results and Strategic Update | CANAL+ Group, CANAL+ Synergies Update - January 2026, MultiChoice Group Integrated Annual Report 2025, MULTICHOICE RETIRES SHOWMAX AFTER COMPREHENSIVE REVIEW | CANAL+ Group.
Care e părerea ta? Începe discuția despre subiectul „Canal+ încearcă să redreseze MultiChoice”.
Trimiteți un comentariu
☑ Comentariile conforme cu regulile comunității vor fi aprobate în maxim 10 ore. Dacă ai întrebări ce nu au legătură cu acest subiect, te invităm să le adresezi în Grupul Oficial HD Satelit.