Camera Deputaților a adoptat legea care schimbă modul în care vor putea fi urmărite meciurile echipelor naționale de handbal ale României la Campionatele Mondiale și Europene, iar vestea importantă pentru suporteri este aceasta: partidele României vor ajunge gratuit la televizor, nu doar pe platforme cu abonament. Proiectul a trecut cu 290 de voturi pentru, iar forma finală a legii, publicată ulterior în documentele Parlamentului, introduce explicit meciurile naționalelor feminină și masculină de handbal pe lista evenimentelor de importanță majoră pentru societate. În același timp, VOYO își păstrează statutul de platformă unde turneele EHF EURO 2026 sunt transmise exclusiv, ceea ce face diferența dintre meciurile României și restul competiției.
![]() |
| Handbalul României și transmiterea liberă la TV (imagine generată digital) |
Legea nu face doar o ajustare de formulare, ci mută această categorie de evenimente în zona protejată de Legea audiovizualului. Textul actualizat al Legii nr. 504/2002 spune clar că evenimentele de importanță majoră pot fi difuzate în exclusivitate numai dacă publicul larg nu este privat de posibilitatea de a le urmări în direct sau în transmisie decalată într-un serviciu de programe cu acces liber. În varianta adoptată de Parlament, lista evenimentelor este extinsă cu meciurile echipelor naționale de handbal feminin și masculin la Campionatul Mondial și la Campionatul European, iar legea prevede și că difuzarea acestor evenimente se face, de regulă, în direct.
În forma finală votată, Parlamentul României a introdus meciurile naționalelor de handbal alături de alte repere deja cunoscute pentru difuzare liberă: Festivalul Internațional George Enescu, Jocurile Olimpice de vară și de iarnă, meciuri ale României la Campionatul Mondial de fotbal, meciuri ale României la Campionatul European de fotbal și jocurile de calificare ale României la fotbal. Documentul parlamentar mai arată și pragul folosit pentru a stabili ce înseamnă parte importantă a publicului, adică cel puțin 70% din populația recenzată a României. În aceeași lege apare și abrogarea Hotărârii Guvernului nr. 47/2003, ceea ce înseamnă că lista nu mai rămâne doar la nivel de hotărâre de guvern, ci este preluată direct în corpul legii.
Drumul până aici a început după ce drepturile pentru turneele finale mondiale și europene de handbal feminin și masculin au ajuns la Pro TV, iar planul indica transmitere exclusivă pe VOYO. Pro TV anunțase încă din 2022 că deține drepturile pentru handbalul românesc și că meciurile echipelor naționale, plus competițiile interne, pot fi urmărite pe canalele sale și pe VOYO, iar în 2025 și 2026 VOYO a continuat să prezinte campionatele europene ca transmisii exclusive. Se vede clar de ce subiectul a stârnit interes: pentru mulți fani, problema nu era doar cine are drepturile, ci dacă naționala mai poate fi urmărită fără costuri suplimentare.
Directiva europeană 2010/13/UE le permite statelor membre să protejeze evenimentele considerate de mare importanță pentru societate, astfel încât o parte substanțială a publicului să nu fie împinsă spre canale cu acces plătit. Comisia Europeană explică, la rândul ei, că statele pot stabili liste proprii de evenimente importante, iar România are deja un astfel de cadru prin Legea audiovizualului și prin hotărârea de guvern care a existat până acum. Varianta adoptată acum păstrează logica europeană, dar o fixează mai clar în lege, ceea ce face mai clară ideea că meciurile României la marile turnee trebuie să rămână accesibile publicului larg.
Pentru suporteri, prima competiție importantă care intră sub noile reguli este Campionatul European de handbal feminin din 2026. VOYO anunțase că România găzduiește turneul alături de Cehia, Polonia, Slovacia și Turcia în perioada 3-20 decembrie 2026, iar competiția va fi transmisă în exclusivitate pe platformă. Tocmai aici se vede efectul legii: turneul rămâne, în ansamblu, în zona VOYO, dar meciurile echipelor naționale ale României intră în categoria evenimentelor de interes major și nu mai pot fi împinse exclusiv în spatele unui abonament. Pentru public, asta înseamnă că există din nou o cale clară pentru a urmări naționala la televizor, fără costuri suplimentare, chiar dacă restul partidelor din competiție își păstrează circuitul de platforma de streaming.
Handbalul rămâne unul dintre puținele sporturi de echipă în care România a avut rezultate care au adus vizibilitate constantă, mai ales la feminin, iar asta explică de ce subiectul a trezit reacții rapide. Deci, când joacă naționalele României la Mondiale și Europene, accesul liber la televizor devine regula, nu excepția.
Surs: Forma finală a legii despre handbal și accesul la TV, Raportul Senatului despre proiectul privind handbalul și evenimentele majore, Regulile europene pentru evenimentele de importanță majoră.
Care e părerea ta? Începe discuția despre subiectul „Meciurile naționalei de handbal a României vor trebui difuzate și prin televiziune, nu doar pe platformele de streaming”.
Trimiteți un comentariu
☑ Comentariile conforme cu regulile comunității vor fi aprobate în maxim 10 ore. Dacă ai întrebări ce nu au legătură cu acest subiect, te invităm să le adresezi în Grupul Oficial HD Satelit.