miercuri, 24 martie 2021

Programul preliminariilor CM 2022: meciurile României vor fi transmise în direct de PRO TV , PRO X și Radio România Actualități

România va disputa trei partide în luna martie, toate contând pentru preliminariile Cupei Mondiale 2022, acestea fiind transmise live de PRO TV și Radio România Actualități:

- 25 martie: România – Macedonia de Nord, ora 21:45 (Arena Națională)

- 28 martie: România – Germania, ora 21:45 (Arena Națională)

- 31 martie: Armenia – România, ora 19:00.

Fotografie realizată de HD Satelit Blog România

Luna aceasta încep preliminariile europene pentru Cupa Mondială 2022, care va avea loc în Qatar. Europa trimite 13 naționale la turneul final. Primele 10 echipe calificate vor fi câștigătoarele celor 10 grupe din preliminarii, anunță Federația Romana de Fotbal. Mai rămân așadar 3 locuri disponibile, pentru care vor concura 12 echipe, acestea fiind:

- 10 echipe clasate pe locul 2 în grupele preliminare

- 2 echipe – cele mai bune câștigătoare de grupă în Liga Națiunilor 2020/21 care nu s-au clasat pe primele două locuri în preliminariile CM 2022

Play-off pentru mondial

• Din cele 10 echipe clasate pe locul 2 în grupele preliminare vor fi aleși 6 capi de serie, pe baza punctelor obținute în grupe, excluzând rezultatele cu ultima clasată.

• Vor fi astfel 6 capi de serie + alte 6 echipe, dintre care 2 provenind din ierarhia Ligii Națiunilor.

• Se dispută baraj într-o singură manșă, pe terenul capilor de serie, între aceste 6 echipe și celelalte 6 rămase.

• Vor rezulta 6 echipe calificate mai departe. Prin tragere la sorți, se vor stabili 3 echipe gazdă și 3 echipe oaspete pentru ultimul baraj, tot într-o singură manșă!

Programul preliminariilor CM 2022

Grupa A: Portugalia, Serbia, Irlanda, Luxemburg, Azerbaidjan

Miercuri, 24 martie: Serbia – Irlanda, Portugalia – Azerbaidjan (ora 21:45)

Sâmbătă, 27 martie: Serbia – Portugalia, Irlanda – Luxemburg (ora 21:45)

Marți, 30 martie: Azerbaidjan – Serbia (ora 19:00), Luxemburg – Portugalia (ora 21:45)


Grupa B: Spania, Suedia, Grecia, Georgia, Kosovo

Joi, 25 martie: Suedia – Georgia, Spania – Grecia (ora 21:45)

Duminică, 28 martie: Georgia – Spania (ora 19:00), Kosovo – Suedia (ora 21:45)

Miercuri, 31 martie: Grecia –  Georgia, Spania – Kosovo (ora 21:45)


Grupa C: Italia, Elveția, Irlanda de Nord, Bulgaria, Lituania

Joi, 25 martie: Bulgaria – Elveția (ora 19:00), Italia – Irlanda de Nord (ora 21:45)

Duminică, 28 martie: Bulgaria – Italia, Elveția – Lituania (ora 21:45)

Miercuri, 31 martie: Lituania – Italia, Irlanda de Nord – Bulgaria (ora 21:45)


Grupa D: Franța, Ucraina, Finlanda, Bosnia-Herțegovina, Kazahstan

Miercuri, 24 martie: Finlanda – Bosnia-Herțegovina, Franța – Ucraina (ora 21:45)

Duminică, 28 martie: Kazahstan – Franța (ora 16:00), Ucraina – Finlanda (ora 21:45)

Miercuri, 31 martie: Bosnia-Herțegovina – Franța, Ucraina – Kazahstan (ora 21:45)


Grupa E: Belgia, Țara Galilor, Cehia, Belarus, Estonia

Miercuri, 24 martie: Estonia – Cehia, Belgia – Țara Galilor (ora 21:45)

Sâmbătă, 27 martie: Belarus – Estonia (ora 19:00), Cehia – Belgia (ora 21:45)

Marți, 30 martie: Țara Galilor – Cehia, Belgia – Belarus (ora 21:45)


Grupa F: Danemarca, Austria, Scoția, Israel, Insulele Feroe, Moldova

Joi, 25 martie: Israel – Danemarca (ora 19:00), Moldova – Insulele Feroe, Scoția – Austria (ora 21:45)

Duminică, 28 martie: Danemarca – Moldova (ora 19:00), Israel – Scoția, Austria – Insulele Feroe (ora 21:45)

Miercuri, 31 martie: Moldova – Israel, Scoția – Insulele Feroe, Austria – Danemarca (ora 21:45)


Grupa G: Țările de Jos, Turcia, Norvegia, Muntenegru, Letonia, Gibraltar

Miercuri, 24 martie: Turcia – Țările de Jos (ora 19:00), Gibraltar – Norvegia, Letonia – Muntenegru (ora 21:45)

Sâmbătă, 27 martie: Muntenegru – Gibraltar (ora 16:00), Țările de Jos – Letonia, Norvegia – Turcia (ora 19:00)

Marți, 30 martie: Gibraltar – Țările de Jos, Muntenegru – Norvegia, Turcia – Letonia (ora 21:45)


Grupa H: Croația, Slovacia, Rusia, Slovenia, Cipru, Malta

Miercuri, 24 martie: Malta – Rusia, Cipru – Slovacia, Slovenia – Croația (ora 21:45)

Sâmbătă, 27 martie: Rusia – Slovenia (ora 16:00), Croația – Cipru (ora 19:00), Slovacia – Malta (ora 21:45)

Marți, 30 martie: Cipru – Slovenia (ora 19:00), Slovacia – Rusia, Croația – Malta (ora 21:45)


Grupa I: Anglia, Polonia, Ungaria, Albania, Andorra, San Marino

Joi, 25 martie: Andorra – Albania, Ungaria – Polonia, Anglia – San Marino (ora 21:45)

Duminică, 28 martie: San Marino – Ungaria, Polonia – Andorra, San Marino – Albania (ora 21:45)

Miercuri, 31 martie: San Marino – Albania, Andorra – Ungaria, Anglia – Polonia (ora 21:45)


Grupa J: Germania, ROMÂNIA, Islanda, Macedonia de Nord, Armenia, Liechtenstein

Joi, 25 martie: Liechtenstein – Armenia, România – Macedonia de Nord, Germania – Islanda (ora 21:45)

Duminică, 28 martie: Armenia – Islanda (ora 19:00), Macedonia de Nord – Liechtenstein, România – Germania (ora 21:45)

Miercuri, 31 martie: Armenia – România (ora 19:00, pe PRO X), Liechtenstein – Islanda, Germania – Macedonia de Nord (ora 21:45).


Meciurile din toamnă ale grupei României

2 septembrie 2021

ora 21:45 – Islanda – ROMÂNIA, Liechtenstein – Germania, Macedonia de Nord – Armenia


5 septembrie 2021

ora 19:00 – Islanda – Macedonia de Nord

ora 21:45 – ROMÂNIA – Liechtenstein, Germania – Armenia


8 septembrie 2021

ora 19:00 – Armenia – Liechtenstein

ora 21:45 – Macedonia de Nord – ROMÂNIA, Islanda – Germania


8 octombrie 2021

ora 21:45 – Germania – ROMÂNIA, Islanda – Armenia, Liechtenstein – Macedonia de Nord


11 octombrie 2021

ora 21:45 – ROMÂNIA – Armenia, Islanda – Liechtenstein, Macedonia de Nord – Germania


11 noiembrie 2021

ora 19:00 – Armenia – Macedonia de Nord

ora 21:45 – ROMÂNIA – Islanda, Germania – Liechtenstein


14 noiembrie 2021

ora 19:00 – Liechtenstein – ROMÂNIA, Armenia – Germania, Macedonia de Nord – Islanda


Niciun comentariu despre subiectul „Programul preliminariilor CM 2022: meciurile României vor fi transmise în direct de PRO TV , PRO X și Radio România Actualități”:

Trimiteți un comentariu

☑ Sunt de acord cu Regulamentul comentariilor.

Top 10 articole în ultimele 7 zile

Operatori tv și de telecomunicații din România

AKTA (80) Digi (575) Focus Sat (262) FREESAT (25) iNES (26) Nextgen (85) Orange (234) Telekom (316) UPC (280) Vodafone (88)